Autorka Spratka radí, jak dětem pomoci (a nezbláznit se u toho)

Na fotce zleva: naše doprovázející pracovnice Jaroslava Herbrichová, naše lektorka Monika Čuhelová, Torey L. Hayden a naše metodička Martina Loutná. Díky za krásné setkání!

Znáte knížku Spratek: Příběh dítěte, které nikdo nemiloval? My máme tuhle knížku moc rády - a včera jsme se ve Svitavách potkaly přímo s její autorkou Torey L. Hayden.

Torey je speciální pedagožka a dětská terapeutka a ve svých knížkách ukazuje, jak porozumět dětem s něčím, co se podle tabulek nazývá "problémové chování". Pro nás velké téma!

Třeba ve Spratkovi je to příběh Sheiley, se kterou se Torey opravdu jako pedagožka setkala ve speciální třídě. A zjistila, že Sheiley není nezvladatelná, drzá ani hloupá, ale naopak učenlivá, milá a nadprůměrně inteligentní.

Tím zásadním klíčem - i když to může znít jako klišé - byly láska a pochopení. Dva přístupy, se kterými se Sheiley do té doby moc nepotkala.

Ptaly jsme se včera Torey, co jí fungovalo. Odpověděla, že naslouchání. Tomu, co nám dítě sděluje slovy, i tomu, co je za těmi slovy...

Podle Torey je moc důležité být v daném okamžiku na 100 % přítomná s dítětem. Plně ho vnímat, neočekávat a neplánovat.

Je to důležitá rada nejen pro dlouhodobější vztah s dětmi, ale i pro malé každodenní situace. Kdy nás dítě potřebuje, ale nám myšlenky mimoděk odbíhají. K poznámce ze školy, k hromadě nepověšeného prádla, k pracovním e-mailům... Tak, že si třeba dítěte ani nevšimneme. Nebo všimneme, ale neumíme pomoci.

Na prvním místě musíme podle Torey dítě vnímat - a až pak můžeme začít tvořit plán, co mohou být dobré a co špatné cesty k dítěti a k jeho uzdravení.

Tomu říkáme rada nad zlato.:-) Vlastně jednoduchá, ale strašně pravdivá...

Povídání s Torey bylo pro nás moc inspirativní.

Víme, že pro každého pěstouna i pro každého doprovázejícího pracovníka je velkým tématem psychohygiena.

Jak se prostě nezbláznit. A být tu pro dítě.

Torey odpověděla jednoduše. Neorientovat se na cíl, ale na proces. Na cestu, která uzdravuje.

Krásné, ne?

A taky Torey doporučuje dělat i úplně jinou činnost. Najít si to, co mě baví, a u čeho si můžu odpočinout.

Ona třeba k terapeutické práci s dětmi s velmi bolavými životními příběhy chová ovce. :-)


Děkujeme, Torey!

Martina Loutná a Jaroslava Herbrichová, Dobrá rodina


P. S.: Plný rad nad zlato pro pěstouny dětí s těžkými zážitky je i koncept terapeutického rodičovství. Znáte ho?Komentáře