Deník přechodné pěstounky (díl 2): Jedeme do porodnice

26. září

8:05

Zvonil telefon. Že by volala sociální pracovnice? Zvedám ho. Manžel se na mě zvědavě podívá a špitne: "Miminko?" "Ne, to je jen z firmy, která nám vozí nákup, že budou mít zpoždění." Taky mu to běží hlavou. Čeká, jestli se má nastavit na miminkovský režim. Chce vědět, jestli si má přeházet schůzky v práci, aby mohl jet se mnou vyzvednout miminko z porodnice.

9:30

Další telefon. Teď už to je sociální pracovnice. Miminko do širší rodiny zatím jít nepůjde. Teta miminka, která projevila zájem pečovat, se rozhodla, že nejdřív chce dát rodičům šanci, zda nastoupí na léčbu. Bojí se, že když si vezme miminko teď, rodiče jí tam budou chodit, jak je napadne. A taky budou mít pocit, že mají miminko blízko a nenastoupí na léčbu.

Teta miminka má dvě děti, kterým je 4 a 6 let, tak i kvůli nim chce trochu počkat, jak se situace bude vyvíjet. Zatím mluví o tom, že by tomu nechala 6 týdnů, aby bylo jasné, jestli rodiče projeví opravdový zájem o miminko. Budeme ho tedy přebírat do péče my. Návrh na předběžné opatření bude podávat sociální pracovnice zítra, takže bude pozítří. Můžeme se zatím spojit se sociální pracovnicí porodnice. Ptám se, zda bude možné se potkat v porodnici s maminkou dítěte, ale prý už nastoupila na detox.

11:00

Se sociální pracovnicí porodnice se po telefonu domlouváme, že se mohu odpoledne přijít na návštěvu za miminkem. Možná tam prý bude i někdo z původní rodiny miminka. Jsem ráda. Pokud by se miminko vracelo do rodiny, máme dobrou zkušenost s tím, když se kontakt s rodinou hned naváže, aby věděli, kam miminko půjde.

14:00

Volá manžel. Nakonec se mu podařilo schůzku přesunout, za chvíli se sejdeme a pojedeme za miminkem na návštěvu spolu. V porodnici se potkáváme se sociální pracovnicí. Zjišťujeme, že u miminka je maminka a tatínek, kteří přišli na návštěvu. Na detox zatím nenastoupili.

Sociální pracovnice nás posadila do jídelny a šla za nimi, aby je připravila na to, že se s námi setkají. Za malou chvilku je zpátky. Jdeme za nimi. Miminko drží maminka v náručí a krmí z flašky. Tatínek miminka nad ní starostlivě stojí.

Setkání je překvapivě vstřícné a klidné, občas dokonce dojde i na nějakou humornou poznámku. Rodiče miminka se vyptávají, jak pěstounská péče na přechodnou dobu funguje, zda se budou moci s miminkem vídat. Odpovídám, že se určitě s miminkem vídat mohou, jen je předem potřeba se domluvit se sociální pracovnicí a mojí doprovázející pracovnicí, jak budou nastavena pravidla kontaktů.

Celou dobu při povídání se rodiče střídají a chovají něžně miminko v náručí. Fotím je s jejich souhlasem společně s miminkem, abychom mohli fotky dát do deníčku miminka. Povídáme si o tom, co se stalo, že spadli do závislosti. Kolem čtvrté odcházejí s tím, že jdou zjišťovat další možnosti, jak by mohli nastoupit léčbu. Zítra se prý zase potkáme. Já zůstávám ještě s miminkem. Miminko je trochu neklidné, i když spinká. Dělá zvuky, jakoby vrzalo.

18:00

Jsem už doma. Volám své doprovázející pracovnici a sděluji jí všechny novinky, co jsem se dozvěděla. Dávám jí kontakt na sociální pracovnici i na rodiče, aby se mohli společně domluvit na tom, jaké budou další kroky.

Dávám prát pračku s věcmi, které bude miminko první dny potřebovat, abychom je měli připravené na zítra, kdyby už bylo možné si miminko odvézt k nám domů.


#dětidorodin

Přemýšlíte, jestli byste také vy nemohli pomáhat dětem jako pěstouni? Moc rádi vám představíme náhradní rodičovství zblízka, napište nám do komentářů e-mail nebo se ozvěte na mamdotaz@dobrarodina.cz, pošleme vám nezávazně víc informací.

První díl Deníku pěstounky (Čekáme na miminko) z 25. září

Další díl Deníku přechodné pěstounky: 27. září 2017

Komentáře