Starala jsem se o miminko alkoholičky, nejtěžší absťáky trvaly dva měsíce, říká pěstounka Daniela

Právě dneska je mezinárodní den fetálního alkoholového syndromu (FAS). Velmi závažného handicapu, kterým trpí děti, jejichž maminky v těhotenství nadměrně konzumovaly alkohol. Syndrom se projevuje vysokou dráždivostí, plačtivostí a neklidem miminka. A především na dětech zanechává celoživotní následky. Daniela o dítě závislé maminky jako pěstounka na přechodnou dobu pečovala.


Novorozená holčička s fetálním alkoholovým syndromem byla hned vaším prvním pěstounským dítětem. Jak se holčička projevovala?

Když jsem si jí přivezla z porodnice, opravdu první dny úplně celé proplakala. Špatně jedla, byla strašně neklidná a dráždivá a nemohla jsem jí nijak utišit.

Dva měsíce trvalo, než se holčička zklidnila. Chovala jsem jí, měla jsem jí neustále u sebe, spala jsem s ní a snažila se hledat informace. Nevěděli jsme, co se s ní děje, a tehdy ještě nebylo uzákoněné doprovázení pěstounů a neuměla mi poradit ani lékařka, na kterou jsem se obrátila.

V porodnici vám nic neřekli?

Oni sami o tom, že holčička fetálním alkoholovým syndromem trpí, nevěděli. Syndrom je velmi zrádný právě proto, že nikdo vůbec nemusí zjistit, že maminka je alkoholička a dítě může nést nějaké následky.


"První dny holčička celé proplakala"


Také v tom je FAS odlišný od abstinenčního syndromu, jakým si prochází děti, jejichž maminka v těhotenství užívá drogy.

Ano. Přítomnost drog se u novorozence dá poznat ze smolky. A vůbec, maminka užívání drog zpravidla utají jen těžko. Ale pokud maminka-alkoholička nepřijde opilá přímo k porodu a neví o ní dopředu sociální pracovníci, fetální alkoholový syndrom se na dítěti hned poznat nedá. To mi potvrdila i paní doktorka Fišárková na semináři v Dobré rodině.

Zásadní rozdíl u drog a alkoholu je také v tom, že děti trpící po narození novorozeneckým abstinenčním syndromem nemají po překonání abstinenčních příznaků žádné trvalé následky (některé děti mohou být citlivější nebo hyperaktivnější, příčina však může být i jiná - například složitý porod nebo odmítané těhotenství; pozn.). U alkoholu je to ale jiné, proč?

Alkohol konzumovaný v těhotenství vstupuje miminku do těla a poškozuje mozek, který se teprve vyvíjí a je velmi citlivý. Jeho růst se pak už v prenatálním období zpomaluje nebo narušuje. Tyhle děti mívají v důsledku toho problémy s pamětí, ovládáním emocí nebo s pozorností a bohužel u nich vzniká také riziko mentální retardace. Syndrom se projevuje také více nebo méně viditelnými vadami v obličeji, závisí to samozřejmě vždycky na míře konzumovaného alkoholu a dalších faktorech.

"Alkohol konzumovaný v těhotenství poškozuje mozek miminka"

Jaké následky si odnesla holčička, o níž jste pečovala vy?

Holčičku jsem měla do jejích šesti měsíců, takže to nedokážu přesně říct. Už tehdy ale bylo vidět, že zřejmě bude mít sníženou inteligenci. Byly na ní znatelné i fyzické projevy FAS – měla vypouklé oči a celkově byla drobná.

Možné fyzické znaky FAS.

Abstinenčními příznaky mohou děti trpět několik týdnů nebo měsíců. Jaký byl příběh vaší holčičky?

Dva měsíce trvalo, než se dostala z nejhoršího, po třech až čtyřech měsících se zklidnila, byla hodňoučká. Bohužel ale i to potom mohly být projevy snížené inteligence. Holčička byla celkově pomalejší.

Pečovat o dítě s abstinenčními příznaky je neuvěřitelně náročné, málokdo si to umí představit. Několik měsíců jste se nevyspala a tišila pláč, holčičku jste nosila prakticky nepřetržitě v náruči…

Bylo to nesmírně psychicky a fyzicky náročné. Říkala jsem si, že to nemůžu v životě zvládnout. Byl to pro mě šok, že jsem hned napoprvé dostala dítě, které vyžadovalo tak intenzivní a specifickou péči. Velký rozdíl oproti dnešku vidím v tom, že dnes mají pěstouni k dispozici doprovázející organizaci a odborníky, kteří jim umí v takových případech poradit.

Jak se díváte na argument, že by děti s FAS nebo jinými zdravotními problémy měly být v kojeneckých ústavech?

Vůbec si neumím představit, že by tahle holčička skončila v ústavu. Vždyť tam má teta na starost čtyři až šest miminek a určitě by nemohla být nepřetržitě jen s touhle naší holčičkou, tišit jí a ve dne v noci chovat. Myslím, že by se holčička velmi brzy disociovala (odpojila se; stav, kdy nikdo nereaguje na pláč a další projevy dítěte, a to tak snahu o pozornost a naplnění svých potřeb vzdává – pozn.).

Do života by si pak nesla nejen následky fetálního alkoholového syndromu, ale i citovou deprivaci.

#dětidorodin

Děkujeme Daniele a všem ostatním pěstounům, kteří dětem pomáhají zvládnout jejich těžký start do života!

Přemýšlíte, že byste se také vy stali pěstouny? Napište nám do komentářů e-mail nebo nás kontaktujte na mamdotaz@dobrarodina.cz, rádi vám nezávazně pošleme víc informací.

Jak pečovat o dítě s FAS?

Pro děti je zásadní intenzivní kontaktní péče. Miminka potřebují zklidňovat chováním nebo hlazením, příjemně se také cítí v poloze, jakou znají z dělohy, tedy s pokrčenými nožičkami a ručičkami. Vhodné je pevné balení do zavinovačky nebo pokud dětem ručičky držíme před hrudníčkem. Děti také zpravidla potřebují ticho, tmavé prostředí, stabilní teplotu a co nejméně jiných rušivých podnětů.


Fotografie jsou ilustrační.

Komentáře