Deník přechodné pěstounky (8): Maminka děťátka brala pervitin

12. října

U miminka se hodně projevuje neklid, který je pravděpodobně způsoben tím, že maminka v těhotenství brala pervitin, možná i něco dalšího. Největší neklid přichází pozdě večer a v noci, když je všude klid. Budí se třeba 15x za noc ostrým pláčem. Ještě že je manžel ochotný mě občas nechat dospat a umí se o miminko také postarat.

...

Lidi se často naštvaně ptají, proč maminky v těhotenství berou drogy, když jimi jejich miminko tolik trpí. Nebo na facebooku píší, že matka, která to svému dítěti udělá, je zrůda… Také jsem nad tím hodně přemýšlela. Těžké abstinenční příznaky někdy trvají i dva měsíce. A miminko si prožije opravdu hodně.

Ale setkala jsem se s tolika příběhy, že maminky neodsuzuji. Jejich životní zkušenosti jsou taky plné bolesti. Představuji si, jak strašná musí závislost na drogách být, když přes ní maminky nevidí své miminko. Každá máma ví, jak silná je mateřská láska. A přesto je droga ještě silnější.

Rodiče odložených nebo odebraných dětí navíc často sami prožili hodně těžké dětství. Jejich vlastní rodiče se o ně moc nezajímali nebo po nich třeba naopak chtěli dril, který se nedal vydržet. Klid a jistotu tyhle děti moc nezažily. A je tolik těžké je vybudovat pro své dítě, když jste v dětství sami odkoukávali opak…

Spíš mi vadí systém, který miminka s absťáky posílá do ústavů. Přestože jim nejvíce pomáhá právě individuální péče, kdy musíte takové miminko krmit po malinkých dávkách, hodně ho chovat, mazlit, hladit a zklidňovat. Nebo který nesmyslně prodlužuje lhůty, než může jít miminko do definitivní rodiny.

...

Ale snažím se nic z toho nepřenášet na miminko. Doufám, že se systém jednou změní, ale moje úloha je být tady a teď pro konkrétní děti. A tak mazlím, chovám, tiším a raduji se s miminkem z každého jeho pokroku.#dětidorodin

Přemýšlíte, jestli byste také vy nemohli pomáhat dětem jako pěstouni? Moc rádi vám představíme náhradní rodičovství zblízka, napište nám do komentářů e-mail nebo se ozvěte na mamdotaz@dobrarodina.cz, pošleme vám nezávazně víc informací.

Komentáře