Deník přechodné pěstounky (9): Jak zvládnout absťáky


18. října

Miminko je stále neklidné, hlavně před spaním a v noci. Ještě se jeho tělíčko pere s následky pervitinu a možná i dalších drog, které maminka v těhotenství brala.

Přišli jsme na to, že když miminko před spaním dobře zabalíme do látkové plenky a teprve pak dáme do postýlky, spinká klidněji a nebudí se cukáním ručiček. Začali jsme ho zavazovat do látkové pleny jako do zavinovačky a je vidět, jak ho to zklidňuje. Jen kolem deváté večer přichází velký atak neklidu. Je to vždycky těžké, když ten bezmocný malinký uzlíček naříká a neví, jak si pomoci.

Když se to blíží, rychle se snažím nejdřív uklidnit já, protože takový zoufalý dětský pláč člověka vždycky rozhodí. Někdy si vezmu miminko do šátku. Mám tak volné obě ruce a můžu miminko hladit od hlavičky až k nožičkám. Zmírňuje to napětí miminka.

Jindy zase pomůže, když vezmeme velkou flanelovou látkovou plenku a dlouhými tahy přejíždíme rozloženou plenkou přes hlavičku a obličejíček miminka. Nebo když ho schoulíme do klubíčka a umožníme mu, aby se nás mohlo ručičkama pevně držet za ukazováčky.


Držím tě, broučku. Jsem tu pro tebe.#dětidorodin

Přemýšlíte, jestli byste také vy nemohli pomáhat dětem jako pěstouni? Moc rádi vám představíme náhradní rodičovství zblízka, napište nám do komentářů e-mail nebo se ozvěte na mamdotaz@dobrarodina.cz, pošleme vám nezávazně víc informací.

Komentáře