Proč se lidé chovají k Romům jinak než k jiným?, ptá se 14letá osvojená Viky

Proč? To je otázka, kterou si říkám celý můj život. Proč lidé dávají všechny Romy do stejné krabice. Ano, existují Romové, kteří jsou „zlí, sobečtí, kradou a kouří“, ale pak jsou tu Romové, jako jsem já, „lidé kteří chtějí v životě něco dokázat, mají talent, snaží se žít poctivě“.

Jenomže jak se jim to má povést, když jim celý život někdo říká: „Ty cikáne, táhni si ukradnout něco k obědu, abys neumřel hlady”, „Hej ty… už ti někdo řekl, že jsi hnusnej cikán“, „Táhni si do svýho špinavýho baráku“, „Cikáne cikánskej, s tebou se nebudu bavit“.

Táhni do svýho špinavýho baráku, cikáne

Já osobně jsem měla štěstí s tím, že mi zatím nikdo moc nenadával. Jako ano, dělají si ze mě občas srandu i lidé, které mám ráda, ale nikdy to nebylo tak hrozné. Pak jsou ale lidé, kteří mi i ubližují. Tady mám pár důvodů, proč si myslím, že to lidé dělají.


1. Strach

Myslím si, že nějací lidé se prostě bojí, že mají nějakou zkušenost s těmi, co jsou zlí. Jeden takový případ znám. Byla holka, kterou jednou okradla nějaká skupinka Romů, a od té doby se bála chodit někam, kde to nezná. Chodila jenom do školy, kde nikdo romského původu nebyl, takže se nebála.

Jednou jim ale na začátku školy přišel nový kluk do třídy a byl to Rom. A ona se od té doby bála chodit i do školy. Když se jí kamarádky ptaly proč, začala jim říkat, že je to kvůli tomu klukovi. Že je nebezpečný, že jim všem ublíží, že je zmlátí a že je prostě cikán. A její kamarádky jí hned uvěřily.

On nás zmlátí, protože je prostě cikán

Když přišla do třídy, viděla, jak ten kluk sedí v rohu sám v lavici a čte si, zatímco ostatní jsou v jedné skupince a pomlouvají ho, jaký je to cikán a že se s ním nikdo nebude bavit.

A jelikož se ta holka pořád bála, přidala se ke svým kamarádkám a pomlouvaly ho dál a dál. Pak přišlo i na to, že mu začali spolužáci i podkopávat nohy a psali mu hnusné zprávy. Nakonec ten kluk změnil školu.

2. Nízké sebevědomí

Tohle je něco, co se stalo právě mně. Ta holka Anička, jí lidi moc neměli rádi, a tak zkusila to, že začne pomlouvat někoho, koho pomlouvají ostatní, kdo je jiný než ostatní - a to jsem byla já.

Ze mě si kluci ve třídě utahovali už od chvíle, co jsem tam přišla, a mně to ze začátku bylo jedno. Ale pak přišla Anička a ta mi řekla, že se na ně prostě musím zlobit a že to nemůžu nechat tak, že je mi to jedno.

Všichni mi říkali cikáne a přišla jsem o kamarádku

Měla jsem pocit, že mi chce pomoct a fakt jsem jí brala za kamarádku, ale to byla chyba. Ona to udělala jenom proto, aby mě mohla pomlouvat taky a aby mi to ublížilo. A to se jí povedlo.

Nejenom že mi všichni říkali cikáne, ale taky jsem přišla o člověka, koho jsem měla fakt za nejlepší kamarádku. A když už to bylo tak, že jsem fakt neměla nikoho ani v jiných třídách, tak mi nezbylo nic než být samotář a pak jsem dokonce i odešla.


„Mně je jenom 14, tak jak tomu mám zabránit

Žít s tím, že o vás tohle lidé říkají, není snadné, a tak si říkám, je nějak možné tomu zabránit a změnit pohled na Romy? Určitě to nějak možné je, ale mně je jenom 14, tak jak to mám vědět.

Myslím si, že nejdřív by se ten dotyčný Rom měl přestat za sebe stydět a měl by si uvědomit, že prostě je takový, jaký je. Taky by si měl najít přátele, kteří nejsou zabedněnci a neutahují si z toho.

Já osobně se ještě pořád nedokážu smířit s tím, že jsem jiná než ostatní, ale před několika týdny jsem našla někoho, kdo mi v tom moc pomáhá. Je to člověk, kdo mě má rád takovou, jaká jsem, a kdybych mu neřekla, že jsem Rom, tak by si toho ani nevšiml, a za to jsem hrozně ráda.

Doufám, že v životě něco dokážu a ukážu lidem, že i Romové můžou být hodní a talentovaní. Proto taky doufám, že se dostanu na školu v Americe, která bere lidi různých původů a snaží se jim pomoct.

(Napsala 14letá osvojená Viky)
________________________

Zajímá vás víc?

Kdo tvrdí, že láska bez pokrevní vazby není opravdová? Rodinu potřebuje každé dítě.

Příběhy dětí najdete na https://detidorodin.cz/.Komentáře