Nejčastější otázky žadatelů o pěstounskou péči a adopci (2/2)

Jaký je rozdíl mezi pěstounstvím a adopcí?

Děti, které z různých důvodů nemohou vyrůstat se svými rodiči, mohou zažívat láskyplnou péči díky skvělým adoptivním, pěstounským a dalším náhradním rodinám. Do náhradních rodin se dostávají různě staré děti s různými životními příběhy.


Zatímco adoptivní rodiny přejímají za dítě i právní odpovědnost, u dětí v pěstounské péči tato odpovědnost zůstává biologické rodině. S tou děti udržují kontakt – někde si dopisují, jinde se různě často navštěvují. To s sebou přináší mnohé výzvy, na které ale pěstounské rodiny nejsou samy. Mají k ruce doprovázející organizaci, která je podporuje a mohou se s ní o čemkoliv poradit. Také na rozdíl od adoptivních rodičů dostávají finanční odměnu pěstouna, aby měli prostor o dítě pečovat.

Nejen děti v pěstounské péči, ale i děti osvojené, adoptované, potřebují svůj životní příběh znát. Témata, odkud jsem se v náhradní rodině vzalo nebo co se stalo s mou biologickou rodinou, řeší každé dítě. Doporučujeme je v rodinách otvírat přirozeně a co nejdříve – děti vaši otevřenost ocení. Rádi vám poradíme, jak na to. Napište nám, jsme tu pro pěstounské i adoptivní rodiny.

Můžu žádat současně o pěstounskou péči a o adopci?

Je úplně normální, že na začátku ještě nevíte, jaký typ péče by pro vás byl nejlepší. Jeden žadatel to vtipně přirovnal k tomu, že neví, jestli mu víc chutná rajská, nebo svíčková, když ani jedno ještě nikdy nejedl. Nechte si na rozhodnutí čas a nechte si představit obě možnosti. Zákon umožňuje žádat současně o adopci i pěstounství, ale každá rodina je jedinečná a pro každou může být nejlepší jiná cesta.

ČÁST DRUHÁ

Mohu být náhradním rodičem i bez partnera?

I ženy nebo muži bez partnera mohou být skvělými náhradními rodiči. Protože je ale péče o přijaté dítě nejen krásná, ale i náročná, je potřeba mít vybudované dobré zázemí. To mohou tvořit i širší rodina, přátelé, známí, sousedi. Kdokoliv, kdo je vám nablízku a je připraven vám pomáhat a podporovat vás, abyste na péči o dítě nebyli sami.

Jak se liší náhradní rodičovství a běžné rodičovství?


Náhradní rodičovství je úplně stejně krásné jako běžné rodičovství, přináší s sebou ale nové výzvy, které společně s dítětem objevujete.

Svoje dítě vychováváte od jeho prvního nadechnutí, nepřerušovaně až do dospělosti. Všímáte si, co má rádo a co nerado, co ho baví, co mu jde, jaké má vlastnosti. Znáte velmi přesně, co ve svém životě prožilo.

Jako náhradní rodič dostanete do péče dítě, které svůj dosavadní život prožívalo bez vás. Nevíte úplně přesně a detailně, jaký byl čas v bříšku maminky a co zažilo dítě před příchodem k vám. Teprve se učíte poznávat, jaké dítě je, co má rádo, co ho těší a co mu dělá zase starosti. Děti za sebou mají různé zážitky, které od vás potřebují pomoci zpracovat. Každé dítě také potřebuje, abyste s ním mluvili o tématu biologické rodiny a o tom, proč a jak se k vám dostalo.

Děti v náhradní péči se v prvních letech svého života setkaly se zklamáním, že se o ně rodiče nedokázali postarat. Jako náhradní rodiče dětem proto pomáháte postupně obnovovat důvěru v dospělé a dát jim možná poprvé v životě možnost poznat bezpodmínečnou lásku.

Můžete se s námi poradit o čemkoliv nebo si domluvit schůzku jen tak. Rádi vás u nás přivítáme!

Napište na info@dobrarodina.cz.

Komentáře