Nejčastější otázky žadatelů o pěstounskou péči a adopci (1/2)

Kdo může být náhradním rodičem?

Nejdůležitějším předpokladem je hezký vztah k dětem, energie a chuť pomoci potřebnému dítěti a ochota na sobě pracovat.

Pěstouny a osvojiteli mohou být rodiny s vlastními mladšími i staršími dětmi, bezdětné páry, ženy a muži bez partnera/partnerky, maminky samoživitelky a tatínci samoživitelé, homosexuální páry. Věkový rozdíl mezi náhradním rodičem a dítětem by měl odpovídat běžnému věkovému rozdílu mezi rodičem a dítětem.


Jaké děti se do náhradních rodin dostávají?

Děti hledající svou náhradní rodinu jsou malá miminka i starší děti školního věku. Jako běžné děti má každé z nich jiné vlastnosti, je jiné povahy a má za sebou jiný životní příběh.

Na náhradní rodinu čekají děti různého etnika, děti zdravé i s lehčím nebo těžším zdravotním znevýhodněním, jednotlivci i sourozenecké skupiny, které potřebují být do náhradní rodiny umístěné společně.

Každé dítě i každá rodina jsou jedinečné. Rádi vás u nás přivítáme a společně můžeme tyto jedinečnosti objevovat.

Můžu pracovat, když se stanu pěstounem?

Zaměstnání pěstounů není ze zákona nijak omezeno. Záleží ale na konkrétním dítěti, které přijmete. Většina dětí Vás po svém příchodu k Vám domů potřebuje velmi intenzivně. Potřebují se ujistit, že je milujete a že nikam nezmizíte, jako se to stalo s dospěláky před Vámi, kdy děti opustila maminka, případně se jim v ústavu střídaly tety a nemohly se spolehnout na jednoho stálého člověka. Potřebují zjistit, jak funguje bezpečná rodina, protože to také často ještě nikdy nezažily.

Proto je většinou dobré, pokud nějaký čas můžete s dítětem doma zůstat, případně pracovat třeba na nižší úvazek.

ČÁST DRUHÁ

Jak se stát náhradním rodičem?

Aby se u vás přijatému dítěti dobře dařilo a aby pro vaši rodinu byla péče příjemná, procházíte nejprve přípravným procesem. Ten by vás neměl „testovat“, protože toho jsme si všichni užili už ve škole, ale spíš odhalit vaše silná místa a naopak stránky, na kterých můžete pracovat.

Po první schůzce na úřadě dostanete k vyplnění dotazník. K němu doložíte svoji bezúhonnost, finanční stabilitu a zdravotní stav. Někde po vás budou chtít také reference lidí z vašeho okolí – například zaměstnavatele nebo sousedů – nebo stanovisko obecního úřadu. Následně vás doma navštíví sociální pracovník, aby zjistil, jestli doma máte podmínky pečovat. Po postoupení žádosti od obecního úřadu na krajský úřad vás čeká „přípravné školení“ a psychologické posouzení. Tyto části probíhají v každém kraji jinou formou, někde navštěvujete přípravy o víkendech, jindy ve všední dny nebo večery.

Rádi vám v celém procesu budeme průvodci a podporou.

Jak dlouho to trvá?

Schvalovací proces zajišťuje krajský úřad. Každý kraj nabízí žadatelům jiné možnosti. Někde trvá celý proces od podání žádosti šest měsíců, jinde i rok a půl nebo dokonce déle. Cesta je to dlouhá, ale na jejím konci je konkrétní dítě čekající na rodinu. Proto moc držíme palce všem odvážným žadatelům, aby se zdlouhavostí procesu nenechali odradit!

Doba od schválení vás jako náhradních rodičů po přijetí dítěte pak záleží obvykle na tom, jaké dítě byste mohli přijmout. O měsíce i roky se čas liší podle toho, jestli můžete přijmout dítě jakéhokoliv etnika, dítě s lehčím nebo těžším zdravotním znevýhodněním, batole, předškoláka nebo školáka.

Rádi vám pomůžeme ujasnit si, pro jaké jedinečné dítě byste se mohli stát náhradními rodiči. Napište nám, jsme tu pro vás a srdečně vás zveme k nám na kávu nebo čaj :-)

Pište na info@dobrarodina.cz.

Komentáře