Aby našemu dítěti nikdo neublížil. O bezpečí na počítači a mobilu 1/2

Neuhlídatelný prostor

Počítače a mobily nám otevírají obrovský prostor. Představit si ho můžeme jako vesmír – je stejně nekonečný a jen zčásti probádaný.

Tento „vesmír“ je velmi užitečný a dnešní děti už se bez něj téměř neobejdou. Najít díky počítači mohou důležité a zajímavé informace nebo třeba být ve spojení s kamarády.

Zároveň jsou ale počítač a mobil také velmi snadným prostředkem proútočníky, kteří by chtěli našim dětem ublížit.

Takovými útočníky mohou být úplně cizí lidé, kteří chtějí z našeho dítěte vylákat jeho fotky nebo třeba peníze. Ublížit dítěti a třeba ho šikanovat ale mohou i jeho spolužáci a kamarádi.
Počítače a mobily jsou užitečné, ale je nutné je umět používat bezpečně.
Co se třeba může dítěti na počítači stát?

Pusťte si tohle video (anglicky s českými titulky). Starší děti se mohou koukat s vámi.

Nikdo z nás by nechtěl naše děti podobnému útoku vystavit. Co pro to udělat?
Zodpovědnost předávejte dítěti

Tohle je základ. Nepomůžou tresty ani zákazy. Ty děti mohou velmi jednoduše obejít.

Dítě se musí chtít chránit samo. Musí samo pochopit, jaká nebezpečí existují a jak se jim vyhnout. Naučit ho to a pak mu předat zodpovědnost je úlohou nás, náhradních rodičů.
Předávejte dítěti zodpovědnost, ale buďte tu pro něj, nabízejte mu pomoc a povídejte si pravidelně o tom, co na počítači a mobilu dělá.


ČÁST DRUHÁ
Jak dítěti předávat zodpovědnost?

Předávání zodpovědnosti volte s ohledem na věk a rozumovou vyspělost dítěte.

U menších dětí patří zodpovědnost zcela vám – mějte proto děti pod dohledem. Postupně předávat svou zodpovědnost dítěti doporučujeme od zhruba 12 let výše.

Buďte v komunikaci o zodpovědnosti vždy otevření, dítě nesledujte a nekontrolujte bez jeho vědomí.
Naše tipy, co dítěti říct:

„Jsi už dost veliký, pojďme se domluvit, že používání internetu nechám na tobě. Víš ale, že je potřeba internet používat správně – povídali jsme si o nebezpečných věcech, se kterými se tam můžeš setkat. Občas se tě proto budu ptát, abych věděl, že je vše v pořádku a nehrozí ti nebezpečí. Budu moc rád, když mi budeš vyprávět, co je nového a zajímavého na tvých oblíbených stránkách a u tvých kamarádů.“

„Sám víš, že na počítači a mobilu nemůžeš být celý den. Proto teď společně vymyslíme pravidla, kdy a k čemu budeš počítač a mobil používat. Mám tyto návrhy a zajímá mě, jak to vidíš ty.“
ČÁST TŘETÍ
Šest doporučení Dobré rodiny
  • Základem je váš dobrý vzájemný vztah. Povězte dítěti otevřeně, že se o jeho bezpečí prostě bojíte, protože vám na něm záleží. Citlivě mu vysvětlete, s jakými útoky se může setkat.
  • Povídejte si společně o tom, co dneska dítě na mobilu dělalo. Všímejte si užitečnosti počítače a mobilu, aby dítě vědělo, že mu jejich používání nechcete jen vyčítat.
  • Opatření pro větší bezpečí na počítači a mobilu vymyslete společněPřipravte si návrhy a proberte je s dítětem, aby vědělo, že nechcete omezovat jeho soukromí, ale chránit ho. Řekněte mu na přímo, že mu předáváte zodpovědnost.
  • Hodně pomůže, pokud sami internet a aplikace znáte a zajímáte se o ně. Je například dobré být u toho, když si dítě zřizuje facebook nebo profil na instagramu, a vědět, jaké aplikace vůbec existují a jaké používá vaše dítě. Rád vám pomůže váš doprovázející pracovník/ce.
  • Pokud sami máte profily na sociálních sítích a dohodnete se na tom s dítětem, je užitečné mít vaše dítě „v přátelích“. Dítě veřejně nehodnoťte (a puberťáky neztrapňujte :-), sociální sítě mohou být jen příležitostí lépe vidět, jak vaše dítě žije. Totéž uvidí ono o vás.
  • Dopřejte dětem hezky strávený volný čas s vámi, posilujte váš vztah, vzájemnou blízkost a důvěru. Nezapomeňte si v těchto chvílích vypnout své mobily, své dítě nejvíce ovlivňujete osobním příkladem.

Chcete vědět víc?


Obraťte se na svého doprovázejícího pracovníka. Na některé otázky vám přímo odpoví, na jiné doporučí odborníka.

Komentáře