Aby našemu dítěti nikdo neublížil. O bezpečí na počítači a mobilu 2/2

Jaká nebezpečí mohou naše dítě potkat?
Dítě se dostane k nevhodným informacím
Čtrnáctiletá Adéla vyrůstá u pěstounů. Máma Adély se živí prostitucí a bere drogy. Při jedné z návštěv Adéle něco ukazovala na mobilu a Adéla zahlédla její heslo k Facebooku. Protože byla zvědavá, co její máma na Facebooku dělá, tajně se doma do jejího Facebooku přihlásila.⛔ A mohla si přečíst v máminých statusech i její soukromé konverzaci se známými, jak sprostě se máma vyjadřuje o ní i o pěstounech, jak si domlouvá zákazníky nebo že u některých známých se dokonce tváří, že žádnou dceru nemá…

Vedle podobných případů jsou pro děti nebezpečím i některé internetové stránky – třeba s pornografií nebo jiným obsahem. I když jsou stránky určené jen dospělým od 18 let, děti se na ně jedním kliknutím dostanou. Obejít kontrolu – ať už tuto, nebo naši – je velmi jednoduché.

Pokud zakážete nebo odpojíte internet doma, nic tím nevyřešíte. Dítě se připojí ve škole, v knihovně nebo na veřejných místech, kde je možné se připojit k internetu – třeba v obchodních centrech.a, kde je možné se připojit k internetu.
ČÁST DRUHÁ
Sdílení fotek a videí bez souhlasu vašeho dítěte
Spolužáci Tomáše sdíleli na Facebooku jeho fotku, kde s otevřenou pusou spí na sedačce autobusu po cestě ze školního výletu. Připsali k ní: „Tomáš se sjel jako jeho máma 😃 😃 😃“.

Sdílením fotek nebo videí bez souhlasu vašeho dítěte mohou spolužáci nebo kdokoliv jiný vaše dítě zesměšňovat, pomlouvat ho nebo mu vyhrožovat.
Zneužití intimních fotek
📷 Kluci se jednou z legrace vyfotili nazí v šatně po tělocviku. Běžná klukovina – až do doby, kdy se dva z nich mezi sebou pohádali. Patrik pak z pomsty z fotky oříznul Dominika a umístil fotku na Facebook, kde ji ještě to odpoledne viděla celá škola.
Monika se v patnácti letech zaregistrovala na seznamku. 💋 Na stránkách psali, že je určená i dětem, a Monika se chtěly prostě jenom pobavit. Jenže místo toho, aby se Monika ozývali její vrstevníci, začaly jí chodit návrhy a fotky od mužů starších o generaci nebo dvě: „Ahoj kočičko, chceš vidět pořádnýho chlapa?“.

Zneužity mohou být intimní fotky nebo videa našich dětí. Může jim také ale chodit nebo se na internetu zobrazovat obsah se sexuální tematikou, a to i bez toho, že by si ho samy aktivně vyžádaly. Jako se to stalo Monice nebo třeba skrze internetovou reklamu.
Falešné profily

Kdokoliv si může založit falešný profil, získat si důvěru vašeho dítěte a další informace o něm – třeba kdy a kam chodí do školy nebo kde bydlí. Vaše dítě pak může lákat na osobní schůzku nebo vyžadovat zasílání fotek s odhalenými intimními částmi těla. Následovat mohou výhružky nebo vydírání (třeba skrze peníze), že když dítě v něčem nevyhoví, zneuživatel zveřejní jeho tajemství či polonahé fotky.

Pokud jste si nepustili minule, doporučujeme tento krátký příběh, na který se můžete podívat společně se staršími dětmi:
Tyto a další útoky mohou vašemu dítěti způsobit utrpení v podobě strachu, bezmoci, pocitů zneužití, ztráty bezpečí ve škole, na ulici i doma. Vaše dítě může mít strach z veřejného výsměchu, potrestání, z pomsty, z vašich výčitek nebo zlostných reakcí.
Z obavy, jak budete reagovat, může dítě problémy velmi dlouho skrývat. Volat o pomoc může nepřímo – izolovat se, odmítat společně trávený čas a zejména příležitosti pro rozhovor. Může mít narušený spánek a náladu.
Rada pro vás: Buďte tu pro dítě a umějte mu pomoci, když za vámi přijde. Dítě potřebuje svého blízkého k tomu, aby ho ochránil před jakýmkoliv nebezpečím.
ČÁST TŘETÍ
Co říct dětem, aby se uměly lépe ochránit?
  • Buď opatrný a pečlivě si vybírej, komu a co o sobě sdělíš na internetu.
  • Nikdy nesdílej své intimní fotky. Je vysoké riziko, že je někdo zneužije.
  • Jsou lidé, kteří si zakládají falešné profily, vydávají se za někoho jiného, lžou a zneužívají tvé důvěry.
  • Kdyby tě někdo k něčemu nutil, je moc důležité mít sílu říct NECHCI, STOP, NEUDĚLÁM TO a víc už nereagovat a dotyčného si zablokovat.
  • Pokud se stane, že někdo tvé fotky, videa nebo zprávy šíří bez tvého souhlasu, správce stránky nebo sociální sítě umí tyto příspěvky smazat. Je ale potřeba ho o to požádat.
  • Dej si velký pozor, pokud po tobě někdo (dospělák nebo dítě) vyžaduje heslo k účtu, zaslání nebo zveřejnění intimních fotek, osobní schůzku nebo abys něco neříkal dospělým. Nebezpečný je i člověk, který ti vyhrožuje nebo ti něco přikazuje.

Chcete vědět víc?


Obraťte se na svého doprovázejícího pracovníka. Na některé otázky vám přímo odpoví, na jiné doporučí odborníka.

Komentáře